3M, Raylı Sistemler ve Özel Araçlar Pazar Sorumlusu - Umut Özyol


3M, Raylı Sistemler ve Özel Araçlar Pazar Sorumlusu Umut Özyol: 3M olarak demiryolu sektöründe uzun yıllardır sağladığımız çözümleri sektör paydaşlarına doğru şekilde aktarabilme adına fuarda yer almaktan mutluluk duyuyoruz

Dünyanın en büyük üçüncü demiryolu fuarı olan Eurasia Rail, bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında fuarizmir’de buluşturacak. Sektördeki son yenilikler, gelişmeler, teknolojiler ve yatırımlar fuar ile eş zamanlı gerçekleşecek Konferans Programı’nda ele alınacak.
 
Fuar öncesinde, 11 Nisan’da gerçekleşecek “Kent İçi Raylı Sistemlerde Yerlileştirme ve Yatırımlar” başlıklı oturumumuzun sponsoru olan 3M Raylı Sistemler ve Özel Araçlar Pazar Sorumlusu Umut Özyol ile konuştuk. Kendisi Eurasia Rail’ı ve sektörü değerlendirdi.

Eurasia Rail’da bilgi ortamı yaratmak, profesyonellere network geliştirme fırsatı sunmak ve içeriğiyle ilham olmak adına konferans oturumları ve teknik seminerler kurgulandı. Böyle bir programın oluşturulmasının hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için önemi nedir?  
 
Belirtmiş olduğunuz gibi Eurasia Rail ülkemizde yükselen bir trend olan raylı sistemler konusunda insanların bilgi paylaşabileceği ve sektörle ilgili tüm trendleri takip edebilecekleri bir organizasyon. Özellikle 3M gibi uluslararası firmaların bu organizasyona katılıyor oluşu, yıllardır küresel ölçekte oluşturdukları tecrübeyi gerek sektör profesyonellerine gerekse de üretici firmalara aktarma noktasında çok önemli bir buluşma noktası sağlıyor. Bununla birlikte yeni trendlerin ve sektörün geleceğinin tartışılacağı konferanslar katılımcılara doğru bilgilere erişimi sağlayacaktır.

Sizce bu yılın en dikkat çeken konuları neler olmalı? Özellikle gelen izleyiciler hangi konuları dikkatle dinlemeli ve kendi sektörlerinde uygulamaya başlamalı?
 
Raylı sistemlerde yerlileştirme ülkemiz adına çok önemli bir konu teşkil ediyor. Özellikle Milli Tren Projesi ve hafif raylı sistem ihaleleri önümüzdeki süreçte yükselen bir trend olarak karşımıza çıkacaktır. Büyük şehirlerimizin 10 yıllık planları incelendiğinde altyapı ve araç noktasında ciddi bir üretim hacmine ulaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda yerli üreticilerimizin konuyla ilgili gereksinimleri ve standartları inceleyip, çözüm olarak üretici firmalara sunacakları bu büyük organizasyonda, yerlileştirme süreçlerine hazır olduklarını sektör paydaşlarına aktarma fırsatı bulabilecekler. Yerlileştirme kapsamları ve yatırım süreçleriyle ilgili konular yakından takip edilmeli. Ek olarak üreticilerimizin demiryolu endüstrisinde her gün milyonlarca kişiye hızlı, konforlu, erişilebilir ve güvenli taşımayı sağlayan çok sayıda yeniliği, artan mobilite talebini karşılamak adına, üretimlerine entegre etmeleri gerekmektedir.

Bununla beraber bu sektörde enerji tasarrufu, hafifletme ve güvenlik gibi konuların müşterilerimiz için önemli olduğunu biliyor, 3M olarak bu ihtiyaçlara yönelik özel çözümler geliştiriyor ve sunuyoruz.  

Eurasia Rail fuarının ülkemizdeki önemi sizce nedir? Neden bu sektördeki profesyonel üretici ya da uygulamacı bu fuara katılmalı? Ya da bir sektör profesyoneli neden fuarı ziyaret etmeli?
 
Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı - Eurasia Rail 2019 Türkiye’de gerçekleştirilen tek demiryolu organizasyonu olarak, özellikle demiryolu yatırımlarının ön planda olduğu ülkemizde önemli katkı sağlamaktadır. Gerek yerli üreticilerin gerekse küresel firmaların ziyaretçi olarak katıldığı fuarda, kamu ve özel sektörün buluşma noktası olarak dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz yılların aksine, bu fuarın İzmir’de ve iki yılda bir gerçekleşecek olması sektörel trendlerin ülkemizdeki takibi açısından katılımcılara fırsat sağlamaktadır. 3M olarak demiryolu sektöründe uzun yıllardır sağladığımız çözümleri sektör paydaşlarına ve üretici firmalara doğru şekilde aktarabilme adına fuarda yer almaktan mutluluk duymaktayız. Bu sebeple sektör profesyonelleri, ulaşmak istedikleri bilgilere hızlı ve doğru şekilde ulaşabilecekleri bu platformu etkili bir şekilde kullanabilirler.


 
Geri