Avrasya’ya 500 milyar dolarlık demiryolu yatırımı


Orta Doğu ve Orta Asya’da demiryolları geliştiriliyor; Türkiye’nin de dahil olduğu bu bölgede 500 milyar dolar gibi dev bir yatırım söz konusu.

Demiryolu yatırımları tüm Avrasya’da yükselişte

Uluslararası güzergahlar ve önemli metropollerde geliştirilmiş şehir içi demiryolu bağlantıları dahil olmak üzere yepyeni hatlar inşa ediliyor. Türkiye, tüm ülkede demiryolu işleri için yaptığı 46 milyar dolarlık harcamayla bu alanda en çok yatırım yapan ülke olsa da Avrasya’da demiryollarının gelişimi bundan ibaret değil.
 
Sinyalizasyon sistemleri, demiryolu taşıtları ve demiryolu teknolojisinin diğer tüm kategorileri dahil olmak üzere demiryolu teçhizatı tedarikçileri için tüm bölgede büyük fırsatlar ortaya çıkıyor. Kazakistan, Azerbaycan, İran, BAE ve Körfez Ülkelerinin tümünde projeler mevcut.
 
Orta Asya’nın en önemli demiryolu projeleri

Orta Asya’nın Avrupa, Orta Doğu ve Asya arasında köprü görevi görmesini sağlayan coğrafi konumu, bölgeyi demiryolu taşımacılığı için ideal bir hale getiriyor. Coğrafi açıdan bakıldığında bu ülkelerin çoğunun seyrek nüfuslu ovalarla dolu olduğunu görmek mümkün. Demiryolu da genellikle her ülkede yolcu ve ürün taşımak adına en önemli ulaşım aracı olarak karşımıza çıkıyor.
 
Bu nedenlerden dolayı Orta Asya’da demiryolu yapım ve geliştirme projelerine başlandı.
 
Azerbaycan son yıllarda önemli bir odak noktası haline geldi. Limanı ve başkent Bakü’yü Gürcistan’da Tiflis, Türkiye’nin kuzeyinde ise Kars ile başlayan Bakü-Tiflis-Kars hattındaki en önemli oyunculardan biri oldu. Öngörülen maliyeti 1 milyar dolar olan bu güzergah uzun zamandır planlanıyordu ve 2018’de resmi olarak açıldı. Güzergahtan her yıl tam kapasitede 6.5 milyon tondan fazla kargonun taşınması bekleniyor.
 
Hattın, Kars’ı Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne bağlayacak bir kısmının da inşasına başlandı. Bu güzergah 2018’in başlarında açılmasına rağmen hala son halini almadı ve gelecekte de gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.
 
Ekim 2018 itibariyle Azerbaycan, Bakü-Kebele arasındaki hattın 20 km’lik kısmını inşa etmeye hazırlanıyor.
 
Azerbaycan Demiryolları Başkanı Javid Gurbanov, Ekim’de Bakü’de muhabirlere şu açıklamaları yaptı: “Çalışmalar başlatıldı. Bu proje için gereken fonlar çoktan ayrılmış durumda. Bakü’den Kebele’ye olan mesafe yaklaşık 210 km civarında. Proje için 11 tane daha elektrikli tren ve 3 tane daha dizel tren gerekiyor.”
 
Öte yandan Kazakistan da Çin’den gelen kargo trafiğini artırmak adına kıtalararası bir güzergah teklifinde bulundu. Çin’in Modern İpek Yolu niteliğindeki “Bir Kuşak, Bir Yol” projesi tüm Orta Asya’da demiryollarının gözden geçirilmesine neden oldu ve çoğu ülkenin bu alandaki gelir fırsatlarını fark etmesini sağladı.
 
Kazakistan da bu noktadan hareket ederek Pekin, Astana, Moskova ve son Berlin arasında bir yüksek hızlı tren güzergahı inşa edilmesini önerdi. Kazakistan böylelikle Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” güzergahındaki ülkelere yönelik tahmini 1 trilyon dolarlık altyapı yatırım planında pay sahibi olmayı hedefliyor. 
 
Gürcistan da önümüzdeki 10 yıl içerisinde demiryolu taşıtlarının tamamını elektrikli trenlerden oluşturmayı planlıyor. Tüm taşıma yöntemlerini kapsayacak olan bu genel önlem, başarılı olduğu takdirde Gürcistan, dünyada toplu taşıma araçlarının tamamını elektrikli araçlarla değiştiren ilk ülke olacak.
 
Gürcü Rüyası partisinin eski bir seçim vaadi olan Tiflis Baypas Demiryolu Hattı da yeniden gündemde. Ülke bu gelişme sayesinde tahmini maliyeti 250 milyon dolar civarında olacak, 1.5 km’lik bir tüneli de kapsayacak ve Gürcü başkentini saracak 10 km’lik bir hat inşa edecek. 
 
Gelecekte Gürcistan’ın demiryollarında çalışan lokomotiflerin tümü elektrikli olacak.
 
Tiflis’in şehir içi demiryolu hattının genişletilmesinin ilk aşamasına yönelik çalışmaları ve Gürcistan’ın ilk şehri ile Tiflis Havalimanı ve yakındaki şehir Rustavi ile bağlantısı 2019’da başlatılacak. Bu proje için getirilecek yeni trenlere 30 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda.
 
Körfez Ülkeleri, tüm bölgede demiryolu bağlantıları yapılmasını hedefliyor


Körfez Ülkeleri demiryolu projelerine 230 milyar dolar gibi bir miktar harcıyor. Son 3 yılda artan petrol fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda Körfez İşbirliği Konseyi’nin (GCC) kasaları dolup taştığını söylemek mümkün. Enerji kaynaklı bu gelirler, Arap Yarımadası ve BAE bölgelerindeki hatlara harcanıyor. 
 
GCC Demiryolu, Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki 6 üye ülkeyi Basra Körfezi üzerinden birbirine bağlamaya yönelik 2.177 km’lik bir hat. Projenin sahipleri arasında Bahreyn ve Kuveyt Hükümetleri, Etihad Rail, Oman Rail, Qatar Rail ve Saudi Railway Company bulunuyor. Yatırımın en büyük kısmını miktarın yarısından fazlası ile Suudi Arabistan üstlenirken, ikinci en büyük kısmını da toplam maliyetlerin %18’ini karşılayacak BAE üstlenecek. 
 
Tüm dünyada petrol fiyatlarının artması nedeniyle Körfez Ülkesi’nin gelirlerinden 350 milyar doların eksilmesinden dolayı, 2018’de bitirilmesi planlanan hat 2021’de bitirilecek.  
 
BAE Kara ve Deniz Taşımacılığı Federal İdaresi Genel Müdürü Dr. Abdullah Salem al-Kathiri: “Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye ülkeler arasında demiryolu bağlantısının yeni bir plan olmadığını hatırlamamız önemli. Proje, Konsey’deki taşımacılık bakanlarının 2016’da tavsiye ettiği zaman çizelgesine göre devam ediyor.”
 
Peki Orta Doğu’nun en popüler demiryolu pazarında durum ne? İşler oldukça iyi gidiyor. BAE, GCC projesine sağlayacağı 1.200 km’lik katkının 256 km’sini tamamlamış durumda. Suudi Arabistan da Mekke ve Medine arasında 450 km’lik bir yüksek hızlı tren hattının açılışını yaptı.
 
Suudi Arabistan’ın demiryolu sektörü, doğrudan yabancı yatırım için giderek daha da ilgi çekici bir pazar haline geliyor. Suudi Arabistan’ın projelerinden pay alma peşinde olan ülkelerin başında ise Rusya geliyor.
 
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı ve RZD Rus Demiryolları Yönetim Kurulu Üyesi Kirill Dmitriev: “Rus Demiryolları, Suudi Arabistan’da bir demiryolu hattının inşası için başvuruda bulunacak. Demiryolu inşası alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğumuzu düşünüyoruz.” RZD, Suudi demiryolu operatörlerle büyük anlaşmalara imza atma hedefinde özellikle de Hindistan olmak üzere yurt dışı tecrübesinden faydalanıyor. 

Suudi Arabistan’da beş adet anlaşma fırsatı bulunuyor:
 
• Kuzey-Güney Demiryolu
• Riyad-Dammam Hattı
• Suudi Kara Köprüsü
• Haramain Yüksek Hızlı Tren Hattı
• GCC Hattı
 
Geniş kapsamlı, yarımadaları aşan demiryollarının yanında şehir içi demiryolu hatları da Körfez Ülkeleri’nin gelişimindeki temel öğeler arasında. Örneğin Dubai, mevcut metro sisteminde 3.2 km’lik bir genişleme planlıyor. Bu genişlemeye yönelik sondaj çalışmaları devam ederken, projenin 2020 yılında, Dubai’nin Al Wugish Expo’yu sunacağı yıl içerisinde bitmesi bekleniyor. 

İran’ın milyar dolarlık demiryolu yatırımları

Dağlık, engebeli ve uçsuz bucaksız bir ülke olan İran’da yolunuzu bulmak pek de kolay değil. Fakat yurtdışından gelen büyük krediler ve ülke içindeki büyük harcamalar da eklendiğinde İran’daki demiryollarının ülkeyi dünyanın öncü demiryolu pazarlarından birine dönüştüreceğini söylemek mümkün.
 
Örneğin, Çinli Exim Bank, İran’ın doğusunda Tahran’dan Meşhed’e uzanacak 926 km’lik demiryolunun tamamının elektrifikasyonu için 1.7 milyar dolarlık kredi açtı. Elektrifikasyon işlemi, Çin Ulusal Makine İthalat ve İhracat Kurumu tarafından yapılacak.
 
Tahran-Meşhed hattının elektrifikasyonu, İran’ın 2025’e kadar tüm demiryollarının elektrifikasyonunu yapma planının sadece küçük bir parçasını oluşturuyor. 
Demiryolu, Çin’in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Urumçi ile İran’ın başkenti Tahran’ı bağlayan ve arada da Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan arasında bağlantı oluşturan 2.300 km’lik bir Çin demiryolu projesi olan “Yeni İpek Yolu”nun temel parçalarından biri.
 
İran, toplam maliyeti 895.3 milyon dolara ulaşan altı tane daha proje planlıyor. Bunların tümü, İran’ın 13.350 km’lik mevcut ağına 3.410 km’lik hat ekleyecek. Tüm bunların üstüne 4.930 km’lik yeni hat da fizibilite çalışması aşamasında.
 
Avrasya, fırsatlarla dolu bir demiryolu pazarı. 
 
İran’daki bu gelişmeler, yabancı yatırımcılar için önemli iş fırsatları sunan çok daha geniş bir yatırım programının parçasını oluşturuyor. Hükümetlerin ve demiryolu operatörlerinin harcadığı dev miktarlar, uluslararası işletmelerin Orta Asya ve Orta Doğu’da inşaat, alım ve teçhizat tedarik anlaşmaları aramaları için oldukça yeterli bir sebep.
 
Tüm bunları Eurasia Rail’da bulabilirsiniz.

Avrasya’nın zengin demiryolu sektöründeki fırsatları Eurasia Rail 2019’da keşfedin

Eurasia Rail 2019, dünyanın en büyük üç demiryolu fuarı arasında yer alıyor.  
 
Her iki yılda bir düzenlenen Eurasia Rail, tren ve demiryolu sistemi teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri sergileyerek hem üreticiler hem de alıcılar için eşsiz bir iş platformu sunuyor.

Etkinliğe her yıl yaklaşık 12.000 ziyaretçi katılıyor ve dünyanın dört bir yanındaki 25 ülkeden gelen 200 katılımcıyla tanışıyorlar. Eurasia Rail, en yeni teknolojileri ve demiryolundaki inovasyonları bilinçli ve profesyonel bir kitleye tanıtmak için en ideal platform.

Siemens, Alstom, Bombardier ve Hyundai Rostrom gibi önemli demiryolu firmaları, bu fuar sayesinde müşterilerle tanıştı ve tüm Avrasya’da satışlarını arttırdı. Şimdi aynısını yapmak sizin elinizde.

Standınızı hemen ayırtın.

Eurasia Rail’ın, Türkiye’nin 46 milyar dolarlık demiryolu harcamasından pay almanıza nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.
Geri