Çin asıllı demiryolu sektörü devi CRRC fuar katılımcıları arasında


CRRC, büyük demiryolu taşıt tedarik anlaşmaları için Türkiye’yi hedeflemiş durumda. Peki firmanın Türkiye’ye bakış açısı ne? Çin asıllı firma Türkiye’de nasıl ilerliyor? Gelin birlikte öğrenelim.

CRRC dünyanın en büyük demiryolu taşıt üreticilerinden biri konumunda. Dünyadaki tüm trenlerin %44’ü firmanın yapım alanları ve fabrikalarında üretiliyor.

Türkiye’de CRRC

CRRC’nin şu ana kadar olan en büyük demiryolu anlaşması, İstanbul Metro’ya ünite tedariki için kazandığı 500 milyon dolar değerindeki ihale oldu. Trenler, İstanbul Havalimanı’na milyonlarca yolcu taşıyacak.

Her bir hafif raylı taşıt, tümü tahrikli dört vagondan oluşuyor ve 1.500 yolculuk bir kapasite sunuyor.

CRRC 2017 yılında İzmir’e, 80 milyon dolardan fazla değerdeki ihale kapsamında her biri 95 vagondan oluşan 19 set tedarik etti. Bu trenlerin gelmesiyle birlikte İzmir Metro’nun filosu ikiye katlandı.

CRRC yerli üretimi benimsiyor

CRRC, Türkiye’deki ray operatörlerinin kaliteli demiryolu taşıtlarına yönelik artan talebini karşılamak adına 2016 yılında Türkiye’de bir alt kuruluş kurdu. CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları, CRRC ve ortağı MNG Holding arasında başlatılan ortak bir girişim.

Ortak girişimin başlatılmasının sebeplerinden biri tedarik zinciri lojistiğini geliştirmek olsa da esas sebebi Türkiye’nin yerli malzeme yönetmelikleriydi. Türkiye’deki çoğu demiryolu taşıt ihalesinde trenlerde kullanılacak parçalar için yüksek yerelleştirme oranları gerekiyor.

Bu yüzden de CRRC MNG’nin Türkiye’de kendi üretim tesisi bulunuyor. Başkent Ankara yakınlarındaki Sincan’da bulunan ortak girişim fabrikası, yıllık 200 şehir içi tren ünitesi ve 100 lokomotif üretim kapasitesine sahip.

CRRC’nin Türkiye’nin yerli malzeme gereksinimlerini ne derece karşıladığını görmek için Ankara Metro tedarik anlaşmasına bakmak yeterli. CRRC MNG’nin ürettiği 342 vagonun ilk 75’inin üretiminde %30 oranında yerli malzeme kullanıldı. Kalan ünitelerde bu oranın %51’e ulaşması planlanıyor.
 
CRRC’nin Türkiye’de yapacakları MNG ile sınırlı kalmayacak, zira çok daha büyük hedefleri var. Bu sayfalarda önceden de defalarca değindiğimiz gibi Türkiye, önemli bir yüksek hızlı tren pazarı olma yolunda ilerliyor. Halihazırda 96 yüksek hızlı tren için açılmış bir ihale bulunuyor; CRRC de bu büyük ihaleyi almak isteyen firmalardan birisi.

Eurasia Rail 2019, CRRC’yi ağırlamaktan gurur duyuyor

En yeni ve eşsiz çözümlerini sergileyecek demiryolu teknoloji ve taşıt üreticileriyle dolup taşacak Eurasia Rail'a CRRC de katılıyor.

Eurasia Rail, 200’den fazla katılımcı ile demiryolu sektörü açısından bölgenin B2B toplantı merkezi niteliğinde.

Bu yıl CRRC standından çok şey bekliyoruz. Siz de ziyaretçi kaydınızı yaptırarak İzmir’de düzenlenecek Eurasia Rail 2019’da bize katılın.

CRRC ile birlikte Eurasia Rail 2019’a katılmak için hala zamanınız var

Uluslararası demiryolu altyapısı ve demiryolu taşıt üretimindeki en büyük isimler Eurasia Rail’da olacak – peki ya siz?

Her iki yılda bir düzenlenen Eurasia Rail, tren ve demiryolu sistemi teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri sergileyerek hem üreticiler hem de alıcılar için eşsiz bir iş platformu sunuyor.

Etkinliğe her yıl yaklaşık 12.000 ziyaretçi katılıyor ve dünyanın dört bir yanındaki 25 ülkeden gelen 200 katılımcıyla tanışıyorlar. En yeni teknolojileri ve demiryolundaki inovasyonları bilinçli ve profesyonel bir kitleye tanıtmak için en ideal yer burası.

Standınızı hemen ayırtın.
 
Eurasia Rail’ın, Türkiye’nin 46 milyar dolarlık demiryolu harcamasından pay almanıza nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen bizimle iletişime geçin.
Geri