Türkiye’nin demiryolu sektörüne dair en son gelişmeler


Türkiye’nin 2023 yılına kadar demiryolu ağına 46 milyar dolarlık yatırım yapmış olması demiryolu altyapısını geliştirmeye ne kadar önem verdiğini kanıtlıyor; bu da çok fazla hat inşaatı anlamına geliyor.

Türkiye’de demiryolu altyapısı genişlemeye devam ediyor
 

Türkiye, 2023’e kadar demiryolu ağını önemli ölçüde genişletmiş olacak. Planlar arasında 10.000 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere fazladan 12.000 kilometrelik demiryolu hattı inşa edilmesi bulunuyor. Bu hat tamamlandığında Türkiye’nin demiryolu ağının uzunluğu iki katına çıkarak 26.000 kilometreyi bulmuş olacak.
 
Geleneksel hatların elektrifikasyonu da TCDD’nin önceliklerinden biri. 2023’e kadar %100 elektrifikasyon hedefleniyor.
 
Demiryolu hattı inşaatı özellikle de yüksek hızlı tren sektöründe hız kesmeden devam ediyor. 
Yüksek hızlı trenler, Türkiye’nin dev demiryolu yatırım programının merkezi niteliğinde. Aşağıdaki projeler, Türkiye’nin dünya klasmanında yüksek hızlı tren ağı oluşturma hedefini açıkça ortaya koyuyor.
 
Gebze-Halkalı Hattı
Maliyet:
 4.9 milyar lira (798.9 milyon dolar)
Uzunluk: 152km
İşletmeye alınma tarihi: 2018
Detaylar: An itibariyle Türkiye’de inşaatı devam eden en pahalı ve muhtemelen en önemli hat olan bu hat, Doğu ve Asya’yı birleştiriyor. Aynı zamanda İstanbul’daki iki uluslararası havalimanı arasında gereken bağlantıyı sağlıyor. Bu hattın yük trafiği için de kullanıp kullanılmayacağı halen belli değil.
 
Ankara-İzmir Hattı
Maliyet:
 4.5 milyar lira (743.4 milyon dolar)
Uzunluk: 508km
İşletmeye alınma tarihi: 2019
Detaylar: Detaylar: Başkent Ankara’yı Ege Sahili’nde İzmir’e bağlayan bu ultra yüksek hızlı hat, inşaatı devam eden en uzun hatlardan biri. Trenler İzmir’in yanı sıra İstanbul, Konya ve aynı güzergahtaki diğer önemli şehirlere de bağlanabileceğinden bu projenin bitirilmesi büyük önem taşıyor.
 
Ankara-Sivas Hattı
Maliyet: 
2.8 milyar lira (456.9 milyon dolar)
Uzunluk: 406km
İşletmeye alınma tarihi: 2019
Detaylar: Bu hat tamamlandığında başkent Ankara’ya 400 km uzaklıkta olan Sivas, sadece yolcu trafiğine açık çift şeritli bir hatla Ankara’ya bağlanacak.
 
Bursa-Osmaneli Hattı
Maliyet: 1.3 milyar lira (212.6 milyon dolar)
Uzunluk: 406km
İşletmeye alınma tarihi: 2019
Detaylar: Nispeten kısa bir demiryolu hattı olsa da önemi büyük olan Bursa-Osmaneli hattı, Kuzeybatı Türkiye’de turizmi geliştirmesi bekleniyor. Türkiye’nin yeni projeleri arasında yük hizmeti sunacağı onaylanan birkaç yüksek hızlı tren hattı projesinden biri de bu.
 
Konya-Karaman Hattı
Maliyet: 1.3 milyar lira (212.6 milyon dolar)
Uzunluk: 406km
İşletmeye alınma tarihi: Aralık 2018
Detaylar: Bu hat da nispeten kısa; fakat yine de Türkiye’nin Merkez-Güneyi altyapısına önemli bir katkısı bulunuyor. Tek şeritli Konya-Karaman hattını yüksek hızlı, çift şeritli bir hatta dönüştürme çalışmaları devam ediyor. Süreç planlandığı gibi ilerlediği takdirde hat Aralık 2018’de hizmete açılacak.
 
Yukarıdaki projelere ek olarak gelişme aşamasında olan 11 kadar yüksek hızlı tren hattı projesi de bulunuyor. Toplam yüksek hızlı tren hattı uzunluğu açısından bakıldığında Türkiye şu an dünyada 6. sırada.
 
Yüksek hızlı hat inşaatı kapsamında 2023’e kadar tamamlanması veya planlanması öngörülen 21 yeni istasyon da bulunuyor. Ankara’nın 50.000 yolcu kapasiteli istasyonu bitmiş durumda. Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da ise trenler, Boğazın Asya tarafındaki Pendik istasyonundan kalkıyor.  


Türkiye’de demiryolu elektrifikasyonu devam ediyor2017 itibariyle Türkiye’deki geleneksel hatların %40’ının elektrifikasyonu tamamlanmış durumda; kalan %60’ın da 2023’e kadar bitmesi bekleniyor.
 
2017’de 2.317 kilometrelik hattın elektrifikasyonu yapılmıştı; 1.352 kilometre için ise çalışmalar devam ediyor. TCDD’ye göre yıl sonuna kadar ek 1.250 kilometreyi kapsayan, maliyet kapsamı ve proje çizelgesini de içeren ön analizde 5 hat daha bulunuyor. 
 
Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına göre 2018’de 1.234 km kadar geleneksel hattın da elektrifikasyon işleri başlamış olacak; yani tüm geleneksel ağın %75’i yükseltilmiş olacak.

Demiryolu inşaatının etkisi 


Ağ genişletmesi oldukça büyük bir proje. Peki harcanan miktar ve enerji nasıl ölçülecek? Türkiye, yatırım programının başarılı olduğunu nasıl bilecek? Cevap, yolcu sayısındaki artışta.
 
TCDD, yolcu trafiğinin %10’unu hedefliyor. Bu alanda şimdiden büyük yol kat edilmiş durumda, zira TCDD verilerine göre 2018 yılında 73 milyon yani neredeyse Türkiye’nin toplam nüfusu kadar yolcu, geleneksel hat, metro hattı veya yüksek hızlı tren hattı aracılığıyla seyahat etti.
 
Proje liderleri Mayıs 2018’de daha da yüreklendirici verilerle karşılaştı. Bu zaman aralığına kadar 400 milyondan fazla yolcunun yüksek hızlı trene bindiği ortaya çıktı. Hatta bazı hatlarda demiryolunun diğer yolcu taşıma yollarından bariz üstün olduğu görüldü.
 
Ankara-Eskişehir arasındaki yolcu trafiğinin %72’sini ve Ankara-Konya arasındaki yolcu trafiğinin %66’sını demiryolu oluşturuyor.
 
Türkiye, 2023 yılına kadar yük hacminin %15’ini taşımayı hedeflese de yük pazarı payındaki artışları ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
 
Demiryolu sektöründeki fırsatları Eurasia Rail 2019’da keşfedin
 
Türkiye’nin dev demiryolu harcamalarından pay mı almak istiyorsunuz?
 
Bölgenin demiryolu taşıtlarına, altyapısına ve lojistiğine odaklı tek fuarı olan Eurasia Rail 2019, bunun için en ideal platform.

Her iki yılda bir düzenlenen Eurasia Rail, tren ve demiryolu sistemi teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri sergileyerek hem üreticiler hem de alıcılar için eşsiz bir iş platformu sunuyor.
 
Siemens, Alstom, Bombardier ve Hyundai Rostrom gibi önemli demiryolu firmaları, bu fuar sayesinde yeni müşterilerle tanıştı ve tüm Avrasya’da satışlarını arttırdı. Şimdi aynısını yapmak sizin elinizde.

Standınızı hemen ayırtın.
 
Eurasia Rail’ın, Türkiye’nin 46 milyar dolarlık demiryolu harcamasından pay almanıza nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle hemen iletişime geçin.
Geri