Türkiye’de demiryolu taşıtlarına talep artıyor


Tüm Türkiye’de demiryolu sektörü her geçen gün gelişiyor. Hem yüksek hızlı hem de geleneksel olmak üzere yeni demiryolu hatları oluşturuluyor ve altyapıda da büyük değişikliklere gidiliyor.

Türkiye’de yeni tren setleri ve vagonlara olan talep giderek artıyor. Alandaki aktiviteler arasında hem mevcut filoların modern hale getirilmesi hem de yeni lokomotiflerin ihaleleri bulunuyor. Bu milyarlarca dolar değerindeki gelişimin gerçekleştirilmesi, uluslararası düzeyde mühendislik tecrübesi ve birikimine bağlı.
 
Türkiye demiryolları, yeni taşıtlara yatırım yapacak

Image: © Bengt 1955 via Flickr

Türkiye’de tramvay ve metro araçları, yük vagonları ve lokomotifler gibi şehir içi trenler ve yüksek hızlı trenlerden oluşan filoların modernleştirilmesi için 2 milyar dolardan fazla harcama yapılıyor. Ülkenin demiryollarının geliştirilmesi ulusal düzeyde taşımacılığın gelişiminin bir parçası olduğundan yetkililer bu dev proje için masraftan kaçınmıyor.
 
Uluslararası ihalelerin çoğunu yüksek hızlı trenler oluşturuyor. 2023’e kadar satın alınması planlanan 106 yeni trenin 10’u satın alınmış durumda. Siemens, yaklaşık 400 milyon dolar karşılığında Ocak 2018’de yapılan ihaleyi kazandı; böylelikle TCDD’ye 10 adet Velaro trenin tedarikini yapmış olacak.
 
Geriye siparişi verilecek 96 adet YHT seti kalıyor. Türkiye’nin yüksek hızlı trenlere yönelik büyük bir değişim sürecinin eşiğinde olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu setlerin ihalelerinin yapılmasına yönelik ihtiyaç da giderek artıyor. Nisan 2018’de verilecek sipariş şimdilik ertelenmiş durumda.
 
Türkiye’ye yüksek hızlı tren satmak isteyen firmalar arasında Hyundai Rotem, Bombardier, Alstom, Siemens, CAF ve Çinli firma CRRC bulunuyor. Fakat ihaleyi kim kazanırsa kazansın yerli üretim için teknoloji transferi sağlamak adına Türk fabrikatörlerle birlikte çalışmaları gerekecek.

Türkiye’de yeni tren setleri ve vagonlara olan talep giderek artıyor. Buna bağlı olarak TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Türkiye’nin yüksek hızlı tren alım planı ve milli üretim çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu:

- 2023’e kadar 106 yeni tren alımı yapılacak.
- İKB kredisiyle 10 set için fon oluşturulacak.
- %53’lük bir lokalizasyon oranı ile teknoloji transferi aracılığıyla Türkiye’de 60 tren seti üretilecek.
- 1,889 km’lik yüksek hızlı tren, 1,480 km’lik hızlı tren hattı yapılacak,
- 2017 ve 2018’de 150 adet üretim ile Yeni Nesil Milli Yük Vagonu projesi TÜDEMSAŞ’ta başarıyla tamamlandı.

İlk ihalenin ertelenmesinin temel sebeplerinden biri de bu. Sipariş vermeden önce teknoloji transferinin getirdiği karmaşıklıkların ve tedarikçiden ileride alınacak desteğin koşullarının belirlenmesi gerekiyor. Bu harcamadan pay almak için yarışan demiryolu taşıt üreticilerinden potansiyeli en yüksek olanlar Alstom ve Hyundai Rostem gibi görünüyor. Alstom, geçmişte Güney Koreli demiryolu operatörleriyle teknoloji transfer anlaşmaları yapmış bir firma; hatta Hyundai Rotem’in mevcut yüksek hızlı trenlerinde de Alstom teknolojisi kullanıldı. 
 
Türkiye’de yük lokomotifleri ve vagonları büyük ilgi görüyor

Image: © Jeff Hawken

Türk demiryolu firmaları, 2018 yılı bitmeden en az 500 yeni lokomotif almış ve eski trenlerini de değiştirmiş olacak. Ulusal taşımacılık firması TCDD Taşımacılık’ın 400.000’den fazla vagonla tüm Avrupa’daki demiryolu taşıtlarının yarısından fazla vagon bulunduran bir filoya sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.
 
Firma, 2018’in başlarında 3.500 adet eski veya kullanılmayan vagonu kayıt dışı bıraktı. Eski trenlerin yenilenmesi için 639 yük aracı alındı. TCDD Taşımacılık’ın bu değişim programı, trenlerinin ortalama yaşını 17’ye düşürdüğünü gösteriyor. Fakat tüm bunlara rağmen mevcut filonun tamamen standartlara uygun olması için daha çok yol kat edilmesi gerekiyor; bu yüzden de 2018 yılı içerisinde daha fazla tren seti ve vagon alımı yapılıyor.
 
Türkiye’deki demiryollarının serbestleştirilmesi de yük trenleri ve demiryolu taşıtlarına olan talebin giderek artmasında önemli bir rol oynuyor. Ülkenin ilk özel operatörü olan Körfez Ulaştırma, 5 adet yerli üretim General Electric Powerhaul dizel lokomotifi için sipariş vererek tek hamlede filo büyüklüğünü ikiye katlamış oldu. GE trenleri, Körfez Ulaştırma’nın rafinerilerinden cevher ve metal ürünlerin taşınması için kullanılacak.
 
Yerli üretim tren setleri, yabancı üreticilerin Türkiye’deki lokalizasyon seçeneklerini artırıyor​

Image: © Sherwood via Flickr
 
Tulomsas gibi ortakların yanı sıra Türkiye’de tren setleri üreten birkaç yabancı firma bulunuyor; General Electric bu firmalardan biri. GE’nin Powerhaul lokomotifleri, Tulomsas’ın tesislerinde üretiliyor; böylelikle trenlerin ağ boyunca sahalara ulaşımı daha kolay hale geliyor. Powerhaul, Türkiye’de üretimi yapılan tek dizel lokomotif olma özelliğini taşıyor.
 
Tulomsas ayrıca 2014’ten beri lisanslı olarak Hyundai Rotem trenlerinin üretimini yapıyor. Türkiye’de fabrikasyonu yapılan tek elektrikli lokomotif olan E68000, TCDD tarafından işletiliyor. TCDD aynı zamanda toplam 80 tren alarak 20 yaşına ulaşmış Toshiba trenleri değiştirecek. E68000’in elektrikli parçalar Skoda tarafından tedarik ve Çek Cumhuriyeti’nden ithal ediliyor.
 
Lokalizasyon, Türkiye’nin demiryolu taşıtlarına yönelik anlaşmalarının önemli bir parçası. Örneğin, şehir içi trenlerin %51’inde yerli katkı bulunması gerekiyor. Çeşitli düzeylerde lokalizasyon içeren dört tesis Türkiye’de çalışır durumda.
 
Yerli üreticilerden Durmazlar’ın Bursa’daki tesisi ve Bozankaya’nın Ankara’daki fabrikasında tamamen lokalize bir şekilde tramvay üretimi yapılıyor. Hyundai Rotem ve Türk firma Tüvasaş’ın ortak bir girişimi olan Eurotem, %85 oranında yerli üretim parçalarla İzmir için tramvay üretiyor. Çinli firma CRRC MNG de Ankara’da bir fabrika açtı ve Ankara’ya %30 oranında yerli katkı içeren 75 metro aracının tedarikini yapacak; kalan 267 trende de %51’lik bir lokalizasyon oranı olacak.
 
2023: Türkiye’nin demiryolları ve taşıtları için önemli bir tarih
Türkiye’nin demiryollarına yönelik yenilenme sürecinin tamamlanmasına beş yıl kaldı. Önümüzdeki beş yıl ve bu süreçten sonraki yıllar boyunca yabancı firmaların demiryolu aracı tedariki yapmalarına yönelik fırsatlar devam edecek. Bu fırsatlar sadece tren ihracatı olabilir veya Türk fabrikatörlerle işbirliğini de kapsayabilir.
 
Türkiye’nin demiryolu hedefleri büyük olduğundan milyarlarca dolarlık bir bütçe söz konusu.

Eurasia Rail: Türkiye’nin bir numaralı uluslararası demiryolu fuarı
 
Avrasya bölgesinde konusunda tek fuar olan Eurasia Rail, aynı zamanda dünyanın en büyük üç demiryolu fuarından biridir.
 
Fuar, 2017 yılında en son teknoloji ve inovasyonlarını tanıtmak isteyen 25 ülkeden 200 firmayı 11,949 profesyonel ziyaretçi ile buluşturdu.
 
Siemens, Alstom, Bombardier, Skoda, Bozankaya, Durmazlar, Nexans, Savronik, CAF, GREENBRIER, KNORR BREMSE, ABB ve Hyundai Rotem gibi önemli demir yolu firmaları, bu etkinlik sayesinde müşterilerle tanıştı ve tüm Avrasya’da satışlarını arttırdı. 
 
Fuarda katılımcı olarak siz de satışlarınızı artırma fırsatı yakalayabilirsiniz Stand rezervasyonunuzu şimdi yapın!
 
Eurasia Rail’ın, pazardaki payınızın artmasına nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.
Geri