SpaceX Hyperloop Pod Yarışması Kazananı: Mariana Avezum


Hyperloop için Prototip Yarıştırmak: SpaceX Yarışma Deneyimi ve Sürdürülebilir Ulaşım için Yenilikçi Yaklaşımlar

Konuşmacı: Mariana Avezum
Mariana Avezum, Münih Teknik Üniversitesi’nde bulunan ve SpaceX Hyperloop Pod Competition’da üç defa galip gelen WARR Hyperloop bilimler arası öğrenci takımının kurucusudur. Takım, SpaceX sponsorluğunda gerçekleştirilen ve tüm dünyadan 1.000’den fazla başvuru alan Hyperloop Pod Competition’da yeni ulaşım metodu için fonksiyonel prototiplerin tasarımını, kurulumunu ve testini yapmış ve Hyperloop konseptinin birçok farklı yönünü ortaya koymuştur.

Kendisi an itibariyle sürdürülebilir mobilite alanında doktora çalışmalarını yürütmekte ve mobilitenin geleceğinin mümkün olduğunca yeşil olmasını sağlamak adına farklı mobilite sağlayıcılarının birbirleriyle nasıl iletişime geçebileceği üzerine araştırmalarını yapmaktadır. Moowe’u kurma amacı, şehir içi gidiş-gelişlerde olabilecek en yeşil güzergahı belirleyerek insanlara A-B noktaları arasında sürdürülebilir ulaşım sağlamaktır. Avezum, Moowe ile bilinçli mobiliteyi tanıtarak ve de sürdürülebilir mobiliteye ekonomik değer kazandırarak bireysel karbon ayak izini azaltmayı hedeflemektedir.
Detaylı bilgi için tıklayın

Hyperloop için Prototip Yarıştırmak: SpaceX Yarışma Deneyimi ve Sürdürülebilir Ulaşım için Yenilikçi Yaklaşımlar
Gelecekte, insanların A'dan B'ye nasıl ulaşacağı konusunda şehirlerde büyük bir değişiklik yapılması gerektiği tartışılıyor. Halen mobilitenin geleceği için birkaç yaklaşım tartışılmakta: hava taksilerinden yeraltı tünellerine, modüler ulaşım yöntemlerinden hyperloop’a.

Şehir içi yollardaki mevcut fiziksel alanın %60'ından fazlasının kirlilik üzerinde büyük etkisi olan boş araçlar tarafından kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Hem kültürel bir değişim hem de teknoloji devrimi doğrultusunda çalışarak trafiği erdemli bir şekilde çözmek mümkündür.

Oturumda, düşük basınçlı ortamlarda çalışan yüksek hızlı demiryolu sistemlerinin şehirleşmenin yayılma etkilerini azaltırken nasıl şehirleri daha verimli bir şekilde bağlama potansiyeli olduğuna değinilecek.
Mariana Avezum, Hyperloop Yarışma ve Prototip üretme sürecini anlatırken, teknolojinin sürdürülebilir mobilite için nasıl kullanılabileceğinden bahsedecek.

Fuar öncesinde Maria Avezum ile bir röportaj gerçekleştirdik. Mariana Avezum, Eurasia Rail, demiryolu endüstrisi ve Hyperloop yarışması hakkında görüşlerini bildirdi;

Raylı sistemler sektörüne yönelik olarak Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak bilinen Eurasia Rail, bölgedeki raylı sistemler sektörünün en önemli aktörlerini 10-12 Nisan 2019 tarihleri arasında fuar izmir’de bir araya getirecek. Bu platformda, bilgi ortamı yaratmak, profesyonellere network geliştirme fırsatı sunmak ve içeriğiyle ilham olmak adına konferans oturumları ve teknik seminerler kurgulandı. Böyle bir programın oluşturulmasının hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için önemi nedir?

Mevcut mobilite senaryosundaki ana zorluklardan biri, ilgili tüm paydaşlar arasındaki iletişim eksikliği. Devlet kurumlarından, altyapı sağlayıcılarına, mobilite hizmetlerine, yolculara, her birinin farklı çıkarları var ve bu grupların hepsini tek bir etkinlikte bir araya getirmek, proje ortakları arasındaki sinerjileri tanımlamak için büyük bir fırsat teşkil ediyor.
 
Sizce bu yılın en dikkat çeken konuları neler olmalı? Özellikle gelen izleyiciler hangi konuları dikkatle dinlemeli ve kendi sektörlerinde uygulamaya başlamalı?
 
Bu yılın en dikkat çeken konusu mobilitenin farklı geleceklerinin entegrasyonudur.
 
Eurasia Rail fuarının ülkemizdeki önemi sizce nedir? Neden bu sektördeki profesyonel üretici ya da uygulamacı bu fuara katılmalı? Ya da bir sektör profesyoneli neden fuarı ziyaret etmeli?
 
Dünyadaki bütün büyük şehirler gibi, İstanbul da  trafik sorunu yaşayan  şehirlerden birisi. Ulaştırma sektöründeki farklı alanlardan profesyonelleri fuarda bir araya getirmek, yeni fırsatların yaratılmasını sağlıyor.
 
Hyperloop Yarışması'na katılmanıza ne sebep oldu? Bunun ardındaki motivasyon nedir?

Yüksek lisans tezi için bir şeyler araştırıyordum ve bunun güzel bir proje olacağını düşündüm. São Paulo'da büyüdüğüm için hayatım boyunca yeterince trafik sorunum oldu ve Hyperloop'ta gerçekten bir fark yaratabilecek bir şeyi araştırma ve inşa etme olanağını gördüm.
 
Yarışma deneyiminden ve SpaceX vizyonundan öğrendiğiniz en büyük şey nedir? Günümüzdeki sürdürülebilir kalkınma için yeni yaklaşımlar geliştirme vizyonunuzu nasıl etkiledi?

Hyperloop yarışmasından öğrendiğim en büyük şey, ekibime daima güvenmek ve teknik kavramları olabildiğince hızlı bir şekilde doğrulamak oldu. Projenin ardındaki ekip çalışması bana, motive olmuş insanların  kısa sürede çok başarılı işlere imza atabileceklerini gösterdi. 
Geri