TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun: “Eurasia Rail ülkemizin prestijini artırıyor”


Eurasia Rail’in en önemli iş ortaklarından biri olan TCDD’nin Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, fuarın Türkiye için önemini ve Konya’da düzenlenmesinin ne anlama geldiğini anlattı.

9. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler ve Lojistik Fuarı Eurasia Rail, 2021’de demiryolu ile bütünleşmiş bir şehir olan Konya’da düzenleniyor. Fuar öncesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ile Eurasia Rail’in Konya’ya taşınmasının önemi ve fuarın Türkiye’deki demiryolu sektörüne olan katkıları hakkında konuşma fırsatı bulduk.

Eurasia Rail 2021’in Konya’da düzenlenecek olması katılımcılara ne gibi avantajlar sağlayacaktır?
Konya gerek sanayisiyle gerekse kültürel değerleri ile ülkemizin güzide şehirlerinden biridir. Dünya insanlık tarihinin en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Konya, uzun tarihî süreç içerisinde birçok medeniyetin izlerini bünyesinde taşımaktadır.  
Ülkemizin ikinci yüksek hızlı tren hattı olan Ankara-Konya yüksek hızlı tren hattı 24 Ağustos 2011’de hizmete alınmıştır. Halen Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir-İstanbul arasında yüksek hızlı tren işletmeciliği yapılmaktadır.
Bu bağlamda Eurasia Rail fuarının Konya’da düzenlenmesi hem demiryolu sektörü hem de katılımcılar açısından çok değerlidir. Katılımcılar, fuardan istifade etmenin yanı sıra Konya’nın manevi ve kültürel güzelliklerini de görme fırsatı yakalayacaktır.

Eurasia Rail gibi uluslararası bir fuarın Konya’ya alınması şehirde de bir heyecan yarattı. Şehrin fuarla uyumu sizce nasıl olacak?
Konya geçmişten beri demiryolu ile iç içe olan bir kenttir. Anadolu’da tramvayı ilk kullanan şehir Konya’dır. Bunun yanı sıra Konya’ya yüksek hızlı tren başta olmak üzere birçok demiryolu yatırımı yapılmış ve yapılmaya da devam etmektedir. Konya YHT gar inşaatı hızla devam etmekte olup, Ağustos ayında hizmete alınması planlanmaktadır. Kent içi raylı sistem ağının geliştirilmesi kapsamında TCDD-Konya Büyüşehir Belediyesi iş birliği ile KONYARAY projesi yapımına 2021 yılında başlanması hedeflenmiştir. Bu anlamda Konya bir demiryolu kenti olup şehrin fuarı sahipleneceği değerlendirilmektedir.

 Ayrıca fuarın düzenleneceği alana demiryolu bağlantısı bulunmakta olup katılımcılar sergileyecekleri ürünlerini demiryolu ile fuar alanına çok yakın bir noktada olan ve demiryolu bağlantısı bulunan Kayacık Lojistik merkezine, oradan da fuar alanına taşıyabileceklerdir.Eurasia Rail fuarının Türkiye’nin demiryolu ve demiryolu teknolojisine bir katkısı oluyor mu?
Dünya’nın en büyük 3. demiryolu fuarı olan Eurasia Rail fuarına küresel raylı sistem sektörünün önde gelen firmaları katılmaktadır. Ülkemizde artarak devam eden demiryolu yatırımları sayesinde bir demiryolu sektörü oluşmuş olup bu sektör tüm unsurları ile bu fuarda yer almaktadır.
Fuarlar kapsamında; konferanslar, yuvarlak masa buluşmaları gerçekleştirilerek raylı sistemlerdeki teknolojik gelişmeler, tedarik ve operasyonel konular, uzman görüşleri, örnek vaka çalışmaları, mega projeler ve sektördeki son gelişmeler raylı sistemler sektörünün üst düzey karar vericileri ve teknoloji uzmanlarınca ortaya konmaktadır. Bu bağlamda uluslararası alandaki bu tecrübe birikimi Türk demiryolu sektörünün istifadesine sunulmaktadır.

Sektörün bir araya geldiği Eurasia Rail fuarının her sene büyüyor olmasında TCDD’nin gerçekleştirmiş olduğu başarılı projelerin katkısı çok büyük. Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?
2002 yılından sonra demiryollarının bir devlet politikası haline gelmesiyle demiryollarına birçok yatırım yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Başta yüksek hızlı ve hızlı tren yatırımları olmak üzere, mevcut hatlarımızın elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi, lojistik merkez yapımları ve iltisak hattı projelerinin tamamlanmasıyla demiryolundaki yük ve yolcu taşıma payları daha da artacak ve demiryolu sektörü bir bütün olarak gelişecektir.
Gelişen sektör içinde paydaşların bir araya gelmesi noktasında büyük önem arz eden Eurasia Rail fuarı da ulusal ve uluslararası anlamda hem Teşekkülümüzün hem de ülkemizin prestijini artırmaktadır.
 
Siz de ürünlerinizi doğru kişilerle buluşturmak ve rekabetin önüne geçmek için Eurasia Rail 2021’deki yerinizi hemen ayırtın. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bugün bize ulaşın.
STANT REZERVASYONU
Geri