Türkiye’de şehir içi ulaşıma dair son gelişmeler


Şehirleşme ile birlikte şehir içi raylı sistemin önemi artıyor.

Şehir içi metro hatları genişliyorMetro sistemlerinin, tramvay hatlarının ve diğer hafif raylı sistemlerin inşaatı ve genişletilmesi devam ediyor. 
 
Türkiye’de demiryolu ağının geliştirilmesine harcanan miktar 2023 yılına kadar 46 milyar doları bulmuş olacak. Bu harcamanın büyük kısmını hafif raylı sistemler oluştururken, metro hatları da ülkenin planları arasındaki önemini koruyor.
 
Ocak 2018 itibariyle sadece İstanbul’da 18 hatta çalışmalara başlandı.
 
Bu hatlardan bazıları:
 
• Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey –İstanbul’un en büyük yeraltı projesi olan bu hattın inşaat, elektrifikasyon ve demiryolu taşıtı maliyetlerinin toplam 893.4 milyon dolara ulaşması bekleniyor. 24.5 km’lik Kabataş Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı açıldığı an İstanbul’un en önemli metro hatlarından biri haline gelecek.
• Kirazlı-Bakırköy – Bu hat, İstanbul’un merkezinin belirli kısımlarını kıyıya bağlayarak mevcut ağa 8.9 km ekleme yapıyor. İnşaat maliyetleri 300 milyon doları aşan hattın 2020’de tamamlanması planlanıyor.
• Ataköy-İkitelli –13 kilometrelik hat Marmaray, Başakşehir-Kirazlı ve Aksaray Havalimanı metro hatları arasında bağlantı sağlayacak. 2015’ten beri çalışmaları devam eden Ataköy-İkitelli hattının 2019’da açılması bekleniyor.
 
Eurasia Rail 2019’da yer alacak en önemli demiryolu şirketlerinden biri olan Hyundai Rotem, İstanbul’un metro projeleri için demiryolu taşıtları sağlıyor. Güney Koreli firma, 2017’de yapılan anlaşma kapsamında 150 milyon dolar karşılığında 120 metro ünitesi tedarik edecek.
 
İstanbul dışına baktığımızda sanayi merkezi Kocaeli’ye gelen 885 milyon dolar değerindeki yeni bir otomatik sistem görüyoruz. Çalışmalarına Ekim 2018’de başlanan bu yeni hat oldukça önemli bir proje. Bu hat, sanayi merkezi olan Gebze’yi Darıca’ya bağlayacak ve 15.6 km’lik bir mesafeyi kapsayacak. Bununla birlikte 12 yeni istasyonun inşaatı da söz konusu. Trenlerde her biri 1.080 yolcu taşıma kapasitesine sahip dört vagon bulunacak.
 
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) İzmir’in 250km metro hattını genişletecek inşaat maliyeti için 90 milyon dolarlık kredi desteği vereceğini açıkladı. Bu destek kentin doğu-batı koridoru boyunca uzanan 7.2 kilometre uzunluğundaki Fahrettin Altay-Narlıdere hattına verilecek. Aynı zamanda demiryolu taşıtı tedariki için de EBRD tarafından 26 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Yukarıdaki projeler toplam 1.9 milyar dolarlık yatırıma tekabül ediyor; bu da Türkiye’nin şehir içi raylı sisteme yatırım yapmaktaki kararlılığını açıkça ortaya koyuyor.
 
Bu projelere Türkiye’nin farklı yerlerindeki tramvay projeleri eşlik ediyor.

Tramvay hatlarına yatırım artıyor


Image: © Alexxx Malev via Flickr

Türkiye’de tramvay hatları özellikle metropollerde otobüs ve otomobillere önemli bir alternatif oluşturuyor. Intelligent Transport Dergisi, Eskişehir’i “şehir içi ulaşım gereksinimlerine örnek bir çözüm” olarak görülüyor.
 
2004’ten beri aktif olan ve günde 125.000 yolcu taşıyan tramvay iki üniversite kampüsünü, şehir merkezini, iki hastaneyi, Eskişehir tren garını ve sanat kompleksini birbirine bağlıyor.
 
Şimdi ise Türkiye, Eskişehir’in bu başarısından hareketle daha fazla tramvay projesi için kolları sıvıyor.
 
T.C Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Eylül 2017’de Erzincan ve Erzurum’da tramvay hattı açılacağını duyurmuştu. Şimdiye kadar iki hattın fizibilite çalışmaları için 73 milyon dolarlık harcama yapıldı.
 
Mayıs 2017’de İstanbul’da yeni bir tramvay hattının inşaatına başlandı ve 2019’un Mayıs ayında bitmesi beklenen 10 km uzunluğundaki yeni tramvay hattı, Haliç’in güneyini şehrin iç kısımlarına bağlayacak. Proje tamamlandığında toplam maliyetin 173.3 milyon dolara ulaşmış olması bekleniyor.
 
Tramvaylar aynı zamanda Türkiye’de demiryolu taşıtlarının tedarikinde “lokalizasyon” gibi önemli bir kavramı temsil ediyor. Örneğin, sac işleme makineleri üretiminde faaliyet gösteren Durmazlar’ın Bursa’daki fabrikasında ve Bozankaya’nın Ankara fabrikasında tamamen yerli üretim tramvaylara yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar yerli üretici Tüvasaş ve Hyundai Rotem ortaklığı kapsamında yapılıyor.
 
Hafif raylı sistemler Türkiye’de eşsiz iş fırsatları sunuyor.
 
Yüksek hızlı tren hatları sektörün en güncel konusu olsa da şehir içi ulaşım yatırımı da Türkiye’nin demiryolu revizyonunun oldukça önemli bir parçası.
 
Bu durum demiryolu taşıtları, sinyalizasyon ve denetim sistemi tedarikçileri için önemli fırsatlar sunmasının yanı sıra biletleme sistemi gibi altyapı gereksinimlerini de arttırıyor.
 
Türkiye’de tüm bunları bir arada bulabileceğiniz tek bir platform var: Eurasia Rail.
 
Türkiye’nin şehir içi ulaşımına yatırım yapın
 
Eurasia Rail 2019, Türkiye’nin ve bölgenin demiryolu taşıtlarına, altyapısına ve lojistiğine odaklı tek fuarı.
 
Her iki yılda bir düzenlenen Eurasia Rail, tren ve demiryolu sistemi teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri sergileyerek hem üreticiler hem de alıcılar için eşsiz bir iş platformu sunuyor.
 
Eurasia Rail 2017, 25 ülkeden gelen 200 katılımcıyı 12.000 ziyaretçi ile buluşturdu. En yeni teknolojilerinizi ve demiryolundaki inovasyonlarınızı bilinçli ve profesyonel bir kitleye tanıtmak için en ideal yer burası.
 
Siemens, Alstom, Bombardier ve Hyundai Rotem gibi önemli demiryolu şirketleri, Eurasia Rail sayesinde yeni müşterilerle tanıştı ve tüm Avrasya’da satışlarını arttırdı. Şimdi aynısını yapmak sizin elinizde.
 
Standınızı hemen ayırtın.
 
Eurasia Rail’ın, şirketinize sağlayacağı faydalar konusunda daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.
Geri