WAGO neden Eurasıa Raıl’i tercih ediyor?


Sektör liderleri ve yeni oyuncular demiryolu sektörünün dünyadaki lider fuarlarından biri olan Eurasia Rail’in 2023 edisyonundaki yerlerini almaya başladı.

Demiryolu dahil olmak üzere birçok sektörde müşterilerine en son teknoloji çözümler üreten Wago, Eurasia Rail’in 2023 edisyonu için şimdiden yerini ayırtan firmalardan biri. Wago ekibinden Süleyman Çevik ile fuarda tanıtacakları ürünleri, demiryolu sektörü ve neden markaları için Eurasia Rail’i tercih ettikleri hakkında konuştuk. 

Eurasia Rail Fuarı’na katılma sebeplerinizden kısaca bahseder misiniz?
 
Eurasia Rail Fuarı, demiryolları sektörünün bütün disiplinlerini ve bu disiplinlere paydaşlık eden, dünyanın önde gelen firmalarını bir araya getiren, oldukça etkili bir fuar. WAGO olarak, globalde de halihazırda yakın zamanda katıldığımız InnoTrans 2022 Berlin Fuarı’ndan aldığımız güzel dönüşler ve etkileşimler, bizi bu ve bundan sonraki yıllarda da yine oldukça etkili olduğunu düşündüğümüz Eurasia Rail fuarında bulunmaya ve ürünlerimiz ile çözümlerimizi bu fuarda potansiyel müşterilerimize sunmaya itti.

Fuarda hangi ürünlerinizi öne çıkaracaksınız? Ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
Fuarda, EN 50155 başta olmak üzere bütün gerekli demiryolları sertifikasyonlarına sahip, demiryolları sinyalizasyon ve elektrifikasyon alanında sahadan veri toplamada ve tren içi (buna örnek olarak vagondan başlayarak, yüksek hızlı tren verilebilir) uygulamalarda referanslarımızın da olduğu WAGO 750 XTR serisi RTU’larımızı ön plana çıkartmak istiyoruz. XTR serisi ürünlerimiz, hem tren için zorlu koşullarda çalışmaya uygun üretilmiştir hem de bu toplanan verileri yalnızca konvansiyonel protokoller ile SCADA yazılımlarına aktarmakla kalmayıp, MQTT gibi IoT protokolleri ile bulut sistemlerine de entegrasyonu hiçbir ekstra maliyet olmadan gerçekleştirebilmektedir. Bu ürünle beraber yine hem teknik binaların içerisinde oldukça yoğun kullanılan, hem de sahada bulunan box’larda oldukça yoğun kullanımı olan, raylı sistem sertifikasyonlarına sahip klemens grubu ürünlerimizi ön plana çıkartmak istiyoruz. Bu klemens grupları oldukça geniş bir skalada, müşterilerimizin raylı sistemlerde kullandıkları akım ve gerilim seviyelerine, yüksek dayanım performansları ile cevap vermektedir.

Eurasia Rail hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektör profesyonelleri neden Eurasia Rail’ı ziyaret etmeli?
 
Eurasia Rail, ilk soruda da bahsettiğim gibi, dünya çapında birçok firmanın stantlarında son teknoloji ürünlerini sergiledikleri, B2B iletişimin en üst seviyede gerçekleştiği ve bunun yanı sıra yapılan panel ve organizasyonlarla, son kullanıcıların raylı sistem alanında son teknolojilerde, ilk ağızdan haberdar oldukları, oldukça değerli bir fuar organizasyonudur. Sektör profesyonelleri için bu belirttiğim nedenler dışında, bu fuarı ziyaret etmenin bir diğer avantajı da halihazırda çalıştıkları firmaların yanı sıra, bu firmalara oldukça kuvvetli alternatif olabilecek diğer firmaları da tanımaya fırsatlarının olmasıdır.
 
Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde demiryolu sektörü hakkındaki değerlendirmeleriniz, yorumlarınız ve öngörüleriniz nelerdir?
 
Türkiye’de demiryolları sektörü, son yıllarda yapılan yatırımlar ve teşviklerle beraber, yabancı yatırımcıların iştahını kabartmakta ve onların da bu sektöre Türkiye’de yatırım yapmalarını sağlamaktadır. Bunun dışında her zaman destek olmamız gereken yerli sinyalizasyon alanında da bildiğimiz gibi birçok firmamız oldukça etkili çalışmalar yapmakta ve bu çalışmaların meyvesini artık toplamaya başlamaktadır. Dünyada da yine artık yavaş yavaş IoT entegrasyonlarının demiryollarına uygulanmaya başlaması ile benim tahminin çok da uzak olmayan bir gelecekte, çoğu hat boyu ekipman maliyetlerinden kurtulup, dijitalizasyon dünyasının esnek yapısına, uygun güvenlik koşullarının sağlanması ile beraber entegre olacaktır. Bu trendin, yakın zamanda ülkemizde de konuşulmaya başlayacağını düşünmekteyim.

Siz de sektörün lider firmalarının hedef pazarlarına ulaşmak için tercih ettiği Eurasia Rail’deki yerinizi hemen garantileyin. Katılım seçeneklerinizi konuşmak için bugün bize ulaşın. 
 
Geri