Prof.Dr. İlhan Kocaarslan

Prof.Dr. İlhan Kocaarslan

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.

1964 doğumlu ve Sulakyurt nüfusuna kayıtlı olan Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN, Kırıkkale Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü öğrencisi iken Bölüm birincisi olarak öğrenimine Ankara Yenimahalle Teknik Lisesi’nde devam etmiş; İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi’ni bitirmiştir. Üniversiteden 1983’te elektrik mühendisi olarak mezun olduktan sonra, yine aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde lisansüstü öğrenim yapmış ve “Elektrikle Ulaşım Sistemlerinde Beslenme ve Tahrik Düzenekleri” konulu tezi ile yüksek mühendis derecesi almıştır.
Disiplinler arası araştırmalarda bulunmak ve akademik çalışmalarını yurt dışında sürdürmek maksadıyla Almanya’ya giden Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN, 1985-1986 yılları arasında Bochum Ruhr Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını yapmıştır. Kumanda ve Kontrol Sistemleri Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi iken 1986- 1991 yılları arasında doktora programını tamamlayarak “Bilim Doktoru” olmuştur. Aynı zamanda Babcock Prozessautomation firmasında 1990 yılında proje ve bölüm müdürü olarak görev almış, 1993 yılında Babcock Prozessautomation’da çalışırken bilim kolokyumunda kaydettiği başarı ile doçent olmuştur.
 
Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN “Regulation of Speed of Coal Crushing Mill Having Fluid Torque Converter” - “Sıvı Tork Konvertörüne Sahip Kömür Kırma Değirmeninin Hızının Düzenlenmesi” adlı bilimsel çalışması ile 1995 yılında patent almıştır. İdealist bir bilim insanı olarak çalışmalarını ülkemizde yürütmeyi ilke edinmiş ve 1997 yılında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı doçentlik kadrosuna atanmıştır. Bu atanma ile birlikte anabilim dalı başkanlığı görevini de yürütmüştür.
 
Profesör olarak 1999 yılında Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne intisap eden Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN, elektrik-elektronik mühendisliği bölüm başkanı olarak bölümün yapılanmasında önemli bir hizmet gerçekleştirmiştir. Fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Fen Bilimleri Enstitüsü’nün yönetim kurulu üyeliği görevinde de bulunmuştur. Ayrıca üniversite senatosunda fakülte senatörü ve üye olarak da üniversite yönetim kurulunda görev almıştır.
 
Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne 2002 yılında dekan olan Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN, 2007 yılında Yüksek Hızlı Tren Projesi Danışmanı olarak TCDD’de görevlendirilmiş ve Avrupa Birliği standartlarına göre TCDD’de kurulan “Emniyet Yönetim Sistemi” projesinin yürütücülüğünü üstlenmiştir. 2008 yılında Kırıkkale Üniversitesi’ndeki görevinden ayrılarak, bu defa İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’ne geçmiştir. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’nin Üniversite-Sanayi
 
İşbirliği Başkan Yardımcılığı ile (BAP) Bilimsel Araştırma Projeleri biriminin yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuş, ayrıca İstanbul Üniversitesi İleri Analizler Laboratuvarının yürütme kurulu üyeliği görevini deruhte etmiştir.
 
Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN 2013’te Ulaştırma Bakanlığı Kaza Araştırma ve İnceleme Kurulu Üyeliği; 2014’te International Congress on Advanced Railway Engineering Kongresine başkanlık ve yine 2014’te TCDD Milli Tren Projesi Danışma Kurulu Üyeliği ile TCDD Araştırma ve Geliştirme Projesi Danışmanlığı; TCDD Marmaray Emniyet Yönetim Sistemi ve Elektrifikasyon Sistemleri Danışmanlığı ile TÜBİTAK ELOTEG Yürütme Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2015 yılında TÜBİTAK Enerji Enstitüsü Danışmanlığı’na getirilirken; (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde de danışmanlık yapmıştır. 2015 yılı içerisinde İstanbul Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Proje Yürütücüsü görevi ile birlikte yine aynı üniversitede Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kontrol ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevleri yine kendisi tarafından yerine getirilmiştir. 2016 yılında ise İstanbul Üniversitesi Enerji Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü yapmış; kısa adı RAYDER olan Raylı Ulaştırma Sistemleri ve Sanayicileri Derneği’nin kurucuları arasında yer alarak denetleme kurulu üyeliğine seçilmiştir. Resmi Gazete’nin 13.05.2017 tarihli basımında yayımlanarak yürürlüğe giren üçlü kararname ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından kısa adı TÜVASAŞ olan Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketinin genel müdürlüğü ve yönetim kurulu başkanlığı görevine getirilmiştir.
 
Üniversitede en çok proje üreten ve akademik çevrede dersleri eğlenceli geçen bir öğretim üyesi olarak tanınan Prof. Dr. İlhan KOCAARSLAN’ın çalışma alanları içerisinde; enerji, güç sistemlerinin analizi, enerji üretim istasyonları ve tesisleri, kontrol teorisi ve otomasyon, demiryolu enerji ve kontrol sistemleri, yenilenebilir enerji sistemleri ile elektrik enerjisi üretim santralleri yer almaktadır. Science citation index, social sciences citation index ve advanced host controller interface (SCI, SSCI, AHCI) gibi indekslere giren dergiler, periyodikler ve hakemli dergilerde çok sayıda bilimsel makalesi yayımlanmıştır. Yabancı dillerde yazılmış kitapları bulunmaktadır. Bugüne kadar Almanya, Çekya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Tayvan ve Çin gibi ülkelerde otuza yakın projede görev almıştır. Ayrıca modern tarım sistemlerinin uygulanmasındaki örnek çiftçi modelinin ülkemizdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak da tarım ile iştigalini devam ettirmektedir. Çok iyi derecede Almanca, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve birisi tıp doktoru, diğeri diş hekimi ve ikisi mühendis olmak üzere dört çocuk babasıdır.
 

ALDIĞI ÖDÜLLER:

 1. Kırıkkale Üniversitesi Bilimsel Yayın Ödülü,
 2. 21. yy'ın Başında Kırıkkale Sempozyumu Bilim Kurulu Başkanlığı Ödülü,
 3. TCDD Hızlı Tren Projesi Çalışma Ödülü,
 4. TÜBİTAK Formula-G 2010 Yarışları Birincilik Ödülü,
 5. TÜBİTAK Formula-G 2011 Yarışları Birincilik Ödülü,
 6. World Solar Challenge Yarışı Dünya Sekizinciliği,
 7. İstanbul Üniversitesi'ne En Büyük Sanayi Projesi Getirme Ödülü,
 8. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Elektromobil Kategorisi Birincilik Ödülü,
 9. TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Elektromobil Kategorisi İkincilik Ödülü.

Tarih-saat Fuar alanı Gündem Konusu Konuşmacılar

Perşembe 11.04.2019

From 14:00 - 15:00

04/11/2019 14:00 04/11/2019 15:00 Raylı Sistemler için Kamu ve Özel Sektör İş birliği
 • Müşterilere etkili bir hizmet sunmak üzere endüstri paydaşları arasındaki iş birliği için farklı yaklaşımlar keşfetmek
 • Uluslararası operasyonların zorluklarının üstesinden gelmek – başarılı bir koordinasyon için kilit faktörler nelerdir?
 • Uluslararası sözleşmelerin taraflarını tanımlamak
 • Hataları ve maliyetleri azaltmak için ortaklıkları yönetme
Konferans Durağı, B Salonu

Konferans Durağı, B Salonu

"Raylı Sistemler için Kamu ve Özel Sektör İş birliği "

Dr. Cheng-chiou Chang Dr. İbrahim BEKAR Dr. Tamer Taşkın Hasan Hüseyin Güney
Tarih-saat

Perşembe 11.04.2019

From 14:00 - 15:00

04/11/2019 14:00 04/11/2019 15:00 Raylı Sistemler için Kamu ve Özel Sektör İş birliği
 • Müşterilere etkili bir hizmet sunmak üzere endüstri paydaşları arasındaki iş birliği için farklı yaklaşımlar keşfetmek
 • Uluslararası operasyonların zorluklarının üstesinden gelmek – başarılı bir koordinasyon için kilit faktörler nelerdir?
 • Uluslararası sözleşmelerin taraflarını tanımlamak
 • Hataları ve maliyetleri azaltmak için ortaklıkları yönetme
Konferans Durağı, B Salonu
Fuar alanı

Konferans Durağı, B Salonu

Gündem Konusu
Konuşmacılar